| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 1 mm |
| Current Rating | 500 mA |
| Number of Positions | 16 |
Stock: 175
Distributors
pcbx
Unit Price$0.48086
Ext.Price$0.48086
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.48086 | $0.48086 |
| 10 | $0.42874 | $4.28740 |
| 25 | $0.40956 | $10.23900 |
| 50 | $0.39124 | $19.56200 |
| 100 | $0.37374 | $37.37400 |
| 300 | $0.35702 | $107.10600 |
| 500 | $0.34105 | $170.52500 |
